Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.
Brugge jsou belgické Benátky. V roce 2000 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.
Do Oostende se ještě vrátíme. Dnes se však podíváme o 30 km dál směrem k Bruselu. A to konkrétně do Brugge, což je správní centum provincie Západní Flandry. Původně přístavní město zažilo největší rozvoj v 11. století. Jeho růst pak dále pokračoval až do 15. století. Podle dochovaných pramenů se zde obchodovalo nejen s Anglií, ale i Javovem, Benátkama či Portugalci. Koncem 15. století je postupně zanesen kanál Zwin a Brugge strácí přístup k moři. Přitom se odhaduje, že v roce 1500 zde žilo 50-100 tisíc obyvatel. Tento ekonomický úpadek trval až do konce 19. století. V roce 1850 se Brugge stává nejchudším městem Belgie. Tak velký úpadek měl i jedno velké plus. Město se príliš neměnilo a z tohoto důvodu se zachovalo jeho centrum a středověký ráz města. Nechci vás dále unavovat kecama a tak přijměte malou fotoprocházku. Bude to procházka na pokračování, neb nevím kolik toho tento web snese. Začneme v čase vánočním a postupně se projdeme až do léta. Pokusím se vybrat obrázky aby si vybral každý z vás. Kulinář, gurmán, milovník umění či jen turista. Pro mě to sice bude dost těžké vybrat z asi 2000 fotek. Tak jdeme na to?

Brugge


Právě jsme na prvním z náměstí zvaném Markt. Díváte te se na Provinciaal Hof (sídlo správních orgánů provincie Západní Flandry) a poštovní úřad v novogotickém slohu.


Brugge 2


Na tomto náměstí je i nejfotografovanější řada domů v Brugge. Z původně kupeckých domů jsou dnes převážně restaurace. 


Nyní jdeme po předvánočních nákupech. V tomto stánku s ručně vyřezávaným zbožím od ozdob, přez svícny až po betlémky. S úsměvem na rtech pozravuje do Čech i prodavačka.Bez komentáře!Belgická specialita vafle. Narazíte na ně všude. Ve stánku, cukrárně, kavárně i prvotřídní restauraci. Vím i o opavu nóbl restauraci kde porce přijde jen na 100 eur.


Brugge 6


Paela po Belgicku. A nic na tom není, těstoviny, uzené maso a sýrová omáčka. Kupodivu to šlo nadračku. Vážně. Ten kotel se prodal za 15 minut!


Brugge 7


Nejen v Holandsku jsou známé dřeváky. I moje rodina je vlastní. Na zahrádku perfektní obuv. Lehká, nepromokne a udržuje nohu v suchu a teple. Topolové dřevo je použito záměrně pro jeho vlastnosti.


Brugge 8 

V tomto krámku zaplesá srdce nejedné ženy. Belgická krajka je vyhlášená po celé Evropě. Pokud je turistická sezona netrhnou se zde dveře. A jen pro informaci. Na ten ubrus na posledním fotu, ten co je uprostřed za 30 eur, jsem pracoval 2 hodiny. Hodinová mzda krát dvě rovná se ubrus.Cestou musím také koupit nějaké to roští manželce!


Brugge 12


A jsme na druhém náměstí, které se jmenuje Burg. Zde se díváte na jednu z restaurací. K té mám jednu příhodu. Jelikož chrochtat nezvládám(tak máme pojmenovanou vlámštinu) vše vyřizuji anglicky. Jednou sedíme s manželkou v této restauraci. Přijde číšník a ptá se co si dáme. Maželka dvojku červeného a já chci kafe. Jelikož vím, že zdejší kafe je koflíček, dvakrát usrknete a je po kávě. Slušně požádám číšníka o velkou kávu. On se pro změnu zeptá zda kafe Americana nebo Big. Hrdě povídám Big. A to jsem neměl. Donesl totiž měděnou konev a v ní litr kafe. Pil jsem to hodinu, ale za dvacet eur nekupte to! Od té doby vím, že kafe Americana je velikosti českého normálního hrnku. A Big už víte.


brugge 13 Brugge14


Na těchto dvouch fotkách je bazilika sv. Krve (Basiliek van het Heilig Bloed), v níž je uchovávána ampule údajně obsahující kapku Ježíšovy krve. Sochy nedávno zrestaurované jsou pozlacené.


Brugge 14


Gotická radnice (Stadhuis) ze 14. stol. a v pozadí je Justiční palác (Gerechtshof), vybudovaný v 18. stol. v novogotickém slohu.Cestou potkáme i trochu umění.


Brugge 17


Při focení těchto obrázků jsem dostal pěkně vynadáno.Jeden z mnoha kanálů ve městě. Venku je nic moc, přesněji jen 5 st. nad nulou. Ti šílenci se vozí na loďce jako v létě. V tomhle počasí vystát frontu a pak zhruba 30 minut na lodi. Brrrrrrrrrrrrrrr.Stále tady něco kvete, v tomto případě Macešky. Hledejte! A všiměte si stromu přez vodu. Vánoční stromek trochu jinak a v noci svítil.


Brugge 19


Jeden pidibetlém. Tohle bych před náš dům nedal, protože by se to tam ani nevešlo.


Brugge 20


Zde máme nádraží, pardon vlastně přístav. Lidičkové čekající na volnou lodičku. V prosinci opravdu šílená zábava. I když jak se to vezme, protože se chodí i v tuto dobu po plážích.


Brugge 21 


Rychle než nám zavřou pro sýr.


Brugge 22

Nakoupeno máme a mě je děsná kosa. Pro dnešek končíme a já si beru taxi a hurá domů. Mějte se krásně a pěkný den z tepla domova vám přeje Zlomax!
08.11.2010 07:26:06
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one