Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.
Dnes se podíváme na rybáře.
Celá Belgie je podle mě národem rybářů. Můžete jí projet křížem krážem. Od hranic s Něměckem po hranice s Francií. Od Holandska po Luxembourg. A jakákoliv vodní plocha bude obsazena alespoň dvěma rybáři. My se ale vrátíme opět do Oostende. Elegantní přímořské letovisko na břehu Severního moře. Jeho sláva stoupá od dob krále Leopolda II, který si pobyty v Oostende velice oblíbil. Oostende od moře chrání dlouhá a široká kamenná hráz s promenádou pojmenovanou po králi Albertu I. Ano je to ta promenáda na které jsem slintal u stánků v předešlém díle. Pohodlně se usaďte, projedeme se lodí, projdeme se tržnicí a podíváme se do města.

Východ slunce.


Je brzo ráno a cestou na loď se projdeme po pláži.


Překvapení. 

Někdo na nás udělal boudu. Poznáte proč?

Nelle


Plachetnice se jmenuje Nelle a můžete si jí pronajmout. S partou kamarádů vás odveze na volné moře. Nahodíte pruty, bavíte se a popíjíte. Případný úlovek vám posádka uvaří v lodní kuchyni. Rybařit však nemusíte, jen si uděláte párty na moři. Vše je podle vašeho gusta a na domluvě s kapitánem.


Nell II.


Nelle vplouvá do rybářského přístavu na druhé straně Oostende.


Pohled na Oostende


Pohled na Oostende z druhé strany, od rybářského přístavu do centra jsou dvě cesty. Dá se to celé obejít nebo použít převozníka. Já jsem lenoch, platím 1 euro a vezu se.


Minulot.


Kdo by se vydal do Oostende už tento pohled nezažije. Z důvodů velké vytíženosti přístavu a počtu velkých lodí se vjezd předělává. Levá strana z pohledu na moře je zbourána a neexistuje. Bude podle plánů posunuta o 500 metrů doleva čím se zvětší průjezd do přístavu. Při pozorném pohledu na fotku zjistíte na prvním pilonu za tou paní, jak je odřený od trajektů při jejich otáčení. Trajekt totiž do přístavu vpluje po přídi, ale na tomto místě se otáčí a na kotviště vcouvá.


Vjezd do přístavu.


Z této fotografie poznáte lépe, jak je vjezd do přístavu úzký. Pravá strana zůstlala zachvána, je na ní restaurace a kolonáda.


Vplouvající hovádko


Tady mám zrovna jedno hovádko vplouvá. Převozník dostal echo vysílačkou a musel počkat. Pokaždé jsem litoval kapitána trajektu. Nanévr otočení trvá 15 až 20 minut, jak by řekl suchozemec na podpatku.


Tržnice


Jedna z tržnic. Dnes se nakupovat nebude, jen se pokoukáme.


Platejz


Platýz zespodu. Ta cena je za všechny ty 4 kousky. Na přáni vám je každý prodejce vykuchá a nafiletuje a vše je v ceně!


Platejz zhora


Platýz zhora. Cena také záleží na velikosti ryb. Prodej po 4 kouskách je zde normální u tohoto druhu. Ostatní se prodává na váhu.


Makrela a treska


Makrela a Treska. Poznáte je? Kdo ne Makrela je za 10 a Treska za 20 euro kg.


Jazyk


Tak toto je Mořský Jazyk. V pozadí kousek Humra.


Treska


Treska, tu miluju v jakékoliv úpravě.


Krevetky


Belgické krevetky. O pár kilometrů dále se loví ještě postaru. Rybář na koni vjede do moře a táhne za sebou síť. Projede dva tři km mořem a je naloveno. Prodává hned ze sítě.


Chobotnice


V pozadí jsou chobotnice. Tím končí pokukování a jdeme se projít jinam. Docela to tady smrdí a trocha čerstvějšího vzduchu neuškodí.


Restaurace v obležení


Restaurace na mole je v obležení rybářů.


Jeden je málo


Někomu je jeden prut málo a tak není divu, když jich má rybář více. Já je obdivuji. Protože než to vše rozloží trvá to někdy i hodinu. Málokdo z nich z tohoto místa odejde dříve než po 22 hodině večer.


Minulé století


Při toulkách městem a starou rybářkou čtvrtí jsem našel bohužel za sklem tuto fotografii. Jde o kolonádu a restauraci na molu. Dobová fotografie ale stojí i tak za zveřejnění.


Z mola


Pohled na Oostende z mola. V těch domech na fotce jsou byty k pronájmu. Není to normální bydlení ale jen na sezonu. Od dubna do října se tady střídá osazenstvo. Jen pár pracháčů si platí stejné apartmá na několik let dopředu. Nebo si ho můžete koupit na trvalo. Ceny jsou od 150 000 eur nahoru za apartmán. Hrůza co? A je prodáno. Dokonce sem jezdí i Holanďani, Němci či Frantíci, třeba jen na víkend. Tak jako se u nás jezdí na chaloupky, tak se celá Belgie v pátek stěhuje k moři. Pohroma na všech dálnicích a silnicích se opakuje v neděli, Návrat domů odkládají na pozdější dobu. Cesta do Bruselu je dlouhá 98 km. z Oostende. To se dá zvládnout za necelou hodinku. Já to jednou jel 5,5 hodiny po dálnici!


Amandine.


Cestou do centra potkáte Amandine. Tato původně rybářská loď byla postavena v letech 1959-1962. Na první plavbu spuštěna 17. března 1962. Belgičany přišla v té době v přepočtu na 220 000 eur. Specialita na lov tresek až u Islandu. 21. ledna 1982 s poruchou motoru chvátá do přístavu na Islandu. Najede na mělčinu a bouře dokoná své. Loď se roztrhne napůl a posádka zrzne v moři. 3. dubna 1995 se vrátí zpět do Oostende. Je zrestaurována a slouží jako můzeum.


Mercator


Další lodička která stojí za zhlédnutí je školní plachetnice Mercator. Vlezné činí 4 eura. Na tu se podíváme jindy a důkladněji. Slibuji!


Kostel


Tato stavba je dominantou města. Neo-gotický kostel postaven v letech 1901-1905. Sint Petrus en Paulus jak se správně jmenuje.


Kafčo.


Zjišťuji, že je toho tolik kolik vám chci ukázat. Budu se muset do Oostende vrátit ještě jednou. Pro dnešek končíme a jdeme na kávu. Krásný den!!
08.11.2010 07:27:23
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one