Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

V barvách Provence VI.

Arles.
Opouštíme Les Baux-de-Provence a po silnici D17 se řítíme do Arles. Cestou potkáme jeden maličký kostelík Ste Croix, který leží hned vedle Abbaye de Montmajour.


Kostelík je z 12 století a stojí hned vedle silnice.

Okolo kostelíka jsou venku ve skále vytesány hrobky.Opustíme kostelík a po dohodě nejdeme ani do kláštera. Pro zvědavce bohužel opět nic v češtině Montmajour. Opatství Montmajour leží asi 7 km severovýchodně od Arles.Zřejmě jsem na to zapoměl, ale ve většině navštívených míst, bylo dvojí parkování. To placené bylo vždy skoro u centra. Já využíval neplacená, která jsou dobře značená a dále o centra. Tady zrovna stojíme na nábřeží, do centra Arles je to něco málo přes půl kilometru. Řeka Le Rhône a pohled na město. Jinak odtud z parkoviště jezdil elektrovláček.Mezi všemi provensálskými městy je Arles skutečným klenotem. Obdivovatel a milovník antiky tu najde nejlépe zachované a nejzajímavější zbytky římských staveb v Provence. Pro zvědavce a interneťáky jsou tu hned dvoje stránky ARLES nebo Arles, oboje v češtině.Projdeme branou Mirador a dostaneme se na Place Voltaire.Pohled na bránu z druhé strany směrem k Place Lamartine, kde je i neplacený parkplac.
Hned za branou na vás vykoukne nárožní dům s fantastickou mozaikou.Taky na vás ihned zaůtočí prodejci:-))))Projdeme Rue Voltaire a dostaneme se k aréně.

A jsme u dobře zachovalého římského amfiteátru, kterému se zde říká Arénes. Kdysi pojal až 20 000 návštěvníků a dodnes je využíván pro corridu.I zde na vás bude učiněn útok ze stran prodejců. Ovšem nutno dodat, že ty hadry jsou opravdu krásný.Od stolku s kávou v maličkaté zahrádce jedné kavárničky se rozhlížíme po domech. Na to, že je čtvrt na dvanáct je zde klídek.

Pro veřejná představení se dodnes využívá Théatre antique, do něhož se vejde až 12 000 diváků.Na Place de la République, které se rozkládá šikmo proti radnici ze 17. století, stojí kostel St-Trophime, kdysi katedrála, nazvaná po svém prvním biskupovi. Stavba je významným příkladem provensálské románské architektury z první poloviny 12. století.Tato fotka dokládá, že i Frantíci mají smysl pro humor. Laskavě se podívejte co ta socha drží. Kdo našel flašku od šampáňa vyhrál:-))))Tady jsem vlezl ani nevím kam, takže s určitostí nevím co jsem fotil.Place de la République zdobí kašna s egyptským obeliskem.A z trochu jiného úhlu.
Kašna v detailech.


Kulturní centrum Espace van Gogh bylo kdysi městskou nemocnicí, do níž se duševně labilní malíř uchýlil s uříznutým uchem v kapesníku po sporu s Gauguinem.Tohle je detail z jedné zdi těsně před parkem Jardin dˇEté na Boulevard des Lices.V parku najdete spoustu soch a tady je alespoň jedna kašna.Pohled na původní vstupní bránu do Théatre antique z parku Jardin.Zbytky starého chrámu na fasádě hotelu Nord Pinus na náměstí Place du Forum.S Arles se rozloučíme na místě kde stojí restaurace Cafe van Gogh. Tak zase někdy jindy a někde jinde. Což bude příště v Camargue. Krásný den všem.

 

Autor: zlomax
06.11.2010 11:38:53
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one