Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

V barvách Provence VIII.

V dalším dílu cestománie proletíme Avignon a na delší dobu zůstaneme v L'Isle-sur-la-Sorgue.
Kde začít?


Snad pohledem od našeho stanu na hrad Tarascon. Je něco málo po sedmé hodině ranní. S kávou v ruce se kochám pohledem na vycházející slunce. Ještě musím vykopat Lenku ze spacáku. Proboha jak to ta holka dokáže chrnět tak dlouho? Z Tarasconu do Avignonu to vezmu po silnici D970, D570n na N570. Suma sumárum nic noc a tak po 25 km jsme tam po deváté hodině ráno.Naštěstí se zadařilo najít volné parkování kousek od hradeb starého města. Ale narváno bylo všude kam se člověk podíval.Za hradbama, kde se platilo bylo prázdno:-))) Dál do centra půjdeme po Rue Saint-Michel.Zabloudíme na Cours Jean Jaurès a najdeme tento kostel.
Něco málo na čtení najdete zde Avignon nebo ještě tady Město papežů.Musée Lapidaire Avignon má stránky pouze francouzky zde Musée Lapidaire. Ostatně mě teď napadlo, že pokud máte zájem o muzea v Provence zde je Užitečný seznam.Propleteme se okolo kavárniček na Rue de la République.Na Rue de la République, což je hlavní ulice starého města budeme obdivovat nejen divadlo, ale i překrásné stavby hotelů. Pro úplnou přesnost vlastně stojíme na Place de l'Horloge.Projdeme okolo banky na Place du Puits des Boeufs do Rue Gérard Philipe. Odtud je to už jen pár kroků na Place du Palais. A je zde pohled na Papežský palác (Palais des Papes).Do paláce nepolezeme na doporučení našich přátel. Vlezný stojí docela ranec a prý tam nic není. Jen holé zdivo a sem tam kus nějakého nábytku. Do paláce to dělá 10,50 euro a na most Saint Bénezet 4,50 euro. Pokud koupíte vlezenku do paláce i na most dáte za ní 13 euro.Pro zvědavce jsou zde stránky francouzky Palais des Papes.
Perfektní službu má Google a jeho Street View. Pokusně se Projděte.Pohled na Avignonský most (Pont St-Bénézet) z Montée des Moulins. Timto se s Avignonem loučíme a vzhůru po silnici N100 do L'Isle-sur-la-Sorgue.Po 20 km z Avignonu jsme zde v L'Isle-sur-la-Sorgue, kde se v turistickém žargonu nazývá až příliš lidově "Benátkami Venaissinu", což má charakterizovat polohu města na rozvětvené síti mnoha ramen a kanálů řeky Sorgue. V chladivém stínu platanů můžeme na promenádách podél řeky obdivovat zelenou vodu a šumění dosud stojících šesti vodních mlýnů s lopatkovými koly.
V minulosti pracovalo 17 takovýchto kol pro papírendký průmysl, pro továrny vyrábějící hedvábí, pro obilní a olivové mlýny, pro koželužny a barvírny.Každou neděli se u řeky Sorgue koná velký bleší trh. Bohužel pro nás jsme zde v jinou dobu.O Velikonocích a 15. srpna pak veletrh starožitností, který je známý i za hranicemi Francie. Opět smůla, jsme tady deset dní po této parádě.Čistota vody a hra stínů mne uchvátila.
Obchodů a lákadel je i zde nepočítaně.


1

Jedno z nejkrásnějších kol ve městě. Nám se podařilo najít jen 4 ze 6.Benátky Venaissinu. Hrabství Venaissin, to znamená západní okraj plošiny Plateau de Vaucluse a nížina kolem Carpentras a Cavaillonu, je unikátní ve francouských dějinách: Francouský král roku 1274 přenechal tyto úrodné roviny papeži a roku 1348 pak církev získala koupí také Avignon. Až do Velké francouzské revoluce pařil Venaissin jako papežský stát římské kurii.


Pár fotek bez komentáře nás posouvá ku konci.Snad jen na konec sklenku vínka nebo posedět jinde ve stínu platanů u dobrého kafíčka.


Touto fotkou se pro dnes loučím. A kam příště? Hm, tak to neprozradím a nechám to jako překvapení. Mějte se krásně v těchto zimních dnech.

 

Autor: zlomax
06.11.2010 11:39:58
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one