Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

V barvách Provence XI.

Grand canyon du Verdon
Opouštíme města a jedeme do přírody.

Je poslední ráno v Tarasconu a nás čeká balení. Na to, že zde stával stan osamotě nemáme žádné ztráty. Naopak, místo aby bylo v autě více místa, začíná tam být přeplněno. Ke spoustě nabraných šutrů na skalku ještě přibudou další a mraky upomínek či dárečků. Zabaleno a hotovo. Lenka usedá na místo navigátora s notebookem na klíně. Máme před sebou přejezd zhruba 200 km. Možná se ptáte proč má notebook na klíně, tak to je tím, že já mám veškeré navigace v něm. Pro slepejše jako já má daleko větší obrazovku a podstatně lepší ovládání.První blesková zastávka ne cestě je u další levandulové farmy. Kromě fotek nic moc. Pole jsou holá a v krámku nic co by nás zajímalo.
Další zastaveníčko a další levandulka. Jenže ta ještěrka mne dostala.A je to tady. Koukáme se na Lac de Sainte-Croix, přehradní nádrž o rozloze 2200 hektarů byla vybudována v roce 1973 a zásobuje oblast Marseille pitnou vodou a elektřinou. Přehrada je napájena řekou Verdon a je zde půjčovna lodiček a jiných to vodních hejblat. Odtud se můžou šílenci vydat po vodě do kaňonu. Nám tato potěcha byla odepřena a někde později vysvětlím proč.
A první fotky skalky. Bylo docela zajímavé sledovat provoz na tomto místě. Zvláště pak setkání dvou autobusů zrovna v tom nejužším místě. To jsem zvědav co na nás čeká dál. Tuto lahůdku najdete na silnici D952. Kdo zadá tyto čísla (43.800252, 6.257358) do Google map a klikne na Street View, může se po této silnici projít. Bude to taková zelená šipka.Při hledání kempu narazíme na další levandulovou farmu. V této pozdní době, kdy je už po sklizni máme i trochu štěstí.Dědula váže voňavé kytičky za tři eura kus.Nádherně to tady vonělo. Toto jsou vlastně mladé rostliny, které se nechávají v květu. Pro sklizeň budou vhodné až za dva roky.Velice rád bych každému z vás poslal trochu té vůně, bohužel to můj notebook nezvládá. Tak alespoň touto fotkou maličký pozdrav pro vás.A takto vysoko je ta levandulová farma. Ostatně je to zde i ráj horolezců.Tak tady už jsme v kempu. Byl skvěle zařízen a stál pouze 10 euro za noc. Toalety evropské, teplá voda ve sprchách a samozřejmě kuchyňka.
Kemp najdete vedle obce La Palud sur Verdon. Kdo z vás má náladu a chce se pokochat zde jsou oficiální stránky obce La Palud.Každému návštěvníku lze jen doporučit trasu Route des Crêtes silnice D23, což je 23 km dlouhá okružní trasa, která stoupá až do výšky 1400 metrů. Tato trasa je na fotografii vyznačena černě a opravdu stojí za to. Jěště s k ní vrátím ale projděme si nejdříve toto městečko.Obec La Palud sur Verdon se v posledních letech změnila v jakousi základnu pro stále větší počet turistů, které sem přitahují verdonské soutěsky. Vznikly zde nové hotely, mládežnické ubytovny, obchody a turistické kanceláře nabízejí rozmanité možnosti sportovního vyžití.

Sice je tato obec malá najde se zde pár skvostů a zajímavích zákoutí. Třeba jako tato fontána nebo-li veřejný vodovod. Je jednou z nejstarších dochovaných staveb obce.Křižovatka silnic D952 a D23. Po D952 dojedete do městečka Castellane a zde vyjedete pokud se dáte na okružní trasu Route des Crêtes. Na tuto trasu najedete o kousek dál, protože silnice D23 je jednosměrná.

Sestupně dolů je pohled na kousek zdejšího zámečku. Dále je pohled do zámecké zahrady a na konec kostel.Na pidi náměstíčku u kostela je malinká a pohodová kavárnička s velice příjemným posezením.Daleko od ruchu hlavní silnice můžete při kávičce či čajíku rozjímat nad krásou kostelíka.A toto je místo, kde můžete utratit nějaké to euro za různé adrenalinové sporty. Zde se kupují povolenky pro horolezení, nebo vás za 60 euro svezou na raftu. Já raději jdu pro auto do kempu a pojedeme na okružní jízdu po Route des Crêtes.Podle mne jeden z nekrásnějších přírodních divů Francie je tento Grand Canyon du Verdon. Zvědavci a interneťáci se mohou pokochat zde Canyon du Verdon. Canyon du Verdon asi 40 km dlouhý úsek, je bezesporu nejkrásnější částí celého 170 km dlouhého toku řeky Verdon.Pro speleologa Martela, který tyto soutěsky prozkoumal v roce 1905, byl Grand Canyon "malý světový zázrak v Evropě". Osamělá poloha vysoko nahoře v Provenci vysvětluje, proč byla tato jedinečná přírodní atrakce objevena tak pozdě.Protože je tak obtížné kaňon prozkoumat a projít jím, skrývá v sobě mnoho tajuplného ještě dodnes.Pokud jde o velikost kaňonu a množství vody, která jím protéká, nelze přirozeně srovnávat Gordes de Verdon s Grand Canyonem na řece Colorado, avšak pokud jde o divokost a charakter zdejší krajiny, potom Verdon rozhodně vyhrává. Spád Colorada činí například jen 1,5 m/km, naproti tomu spád Verdonu činí 6 m/km. Jedinečná je také zelená barva zdejší řeky, která Verdonu dala jméno a která si uchovává neztenčenou intenzitu, i když je nebe pokryté mraky.Zelenou barvu způsobuje vysoký obsah fluoru, mikroorganismů a podíl vápenných a břidličnatých částeček ve vodě. Zvláštní spojení horské krajiny s vlhkým mikroklimatem je neobyčejně příznivé pro vzácné rostliny, které zde rostou. Jedinečným fenoménem je hojný výskyt zimostrázu, jehož dřevo bylo kdysi žádanou surovinou a dávalo místním lidem obživu. Pro dnes končíme a vrátíme se sem v příštím díle. Krásný den všem.

 

Autor: zlomax
06.11.2010 12:03:18
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one