Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

V barvách Provence XII.

Grand canyon du Verdon 2.
A také, že jsem nasekal mraky fotek a nevím co vybrat, aby to bylo pro vás zajímavé. Snad hned na začátku jedno vysvětlení, proč nám bylo lecos odepřeno. Jako třeba plavba na lodičkách do Canyonu Verdon, nebo jeho případné projití a ostatní slasti cestovatele. Příčinou byla chudák Lenka. Někde v Brugge kde pršelo a bylo chladno se nachladila. Jenže u ženských je to nachlazení celkem naprd. Tedy alespoň u té mojí. Odnesl to totiž močák, což je dost hrůza. Nedala na sobě nic celou cestu znát, teda kromě toho, že pojídala mé prášky na bolesti zubů. Takže v tichosti trpěla s močákem ve znaze užívat si dovolenou v Provence potažmo ve Francii. A mě blbce to nedošlo ani u moře, kam s přezdívkou Potápka, kterou má z gymplu nechtěla ani náhodou. Trpěla tak, že tady ve Verdonu nechtěla moc chodit. Držela to tak v sobě, že po návratu z dovolené zalehla do pelíšku. Druhý den po mém nátlaku byla u doktora. S těžkým zánětem močáku zůstala doma 14 dní. Dnes je v pohodě a tvrdí, že to byla ta nejkrásnější dovolená v životě.

 

Pojďme však zpět do Canyonu du Verdon. Vysoko nad řekou Verdon vede kolem celé soutěsky od severovýchodu překrásná hřebenová silnice. Přijedete-li od Castellane, můžete po silnici D952 od Rougonu, pitoreskní horské vesnice, zastavovat na mnoha vyznačených vyhlídkových bodech, tzv. belvedere.

 


 

První pohled z výšky 180 metrů do údolí řeky Verdon, zaříznutého do skal na místě, kde se do ní vlévá přítok Baou, se naskýtá z vyhlídkového bodu "Point Sublime", na který vede pěšina ze silnice D952. Kdo má rád panorama fotky zde jsem našel úžasný odkaz na Verdon-Point Sublime. Stojí to za prohlédnutí.

 


 

Kdo má dost času a hlavně je v dobré kondici, aby mohl podniknout celodenní túru po turistické stezce "Sentier Martel" ( v průvodcích značené GR 4), může zaparkovat auto u Chaletu de la Maline na silnici D23 a vydat se, pokud se umí pohybovat v horách, netrpí závratí a má na nohou pevnou obuv, na asi pětihodinovou túru k Pointu Sublime, kde je připraven taxi-servis, který ho dopraví zpátky k jeho autu. I tato potěcha nám byla odepřena, což je pádný důvok k návratu do Provence a Francie vůbec.

 


 

Nahoře zmíněná stezka Sentier Martel vede tam dole okolo vody. A tady jsem vykradl web a našel tyto úžané stránky, čímž děkuji autoru za vyčerpávající informace a vy mrkněte na Martel. Hlavně pravidlo č.2 na konci článku stojí za zvážení.

 


 

Vrátíme se zpět na Route de Cretes a budeme se kochat přírodní krásou.

 


 


 

V minulosti se uvažovalo o tom, že se přehradí i tato část Verdonu, tunely už byly dokonce proraženy, ale nakonec z projektu sešlo. Z těchto tunelů se zrezivělými kolejnicemi vane dnes na turisty zatuchlý, studený vzduch a kaluže, které se tu tvrdošíjně tvoří i v létě jim promáčejí boty. ( Z tohoto důvodu se doporučuje vzít si na cestu svítilnu.) Lidově se těmto nehostinným úsekům říká Styx podle řeky mrtvých v řeckém podsvětí.

 


 


 

A toto je varování pro případné cyklomaniaky. Takovéto pomníčky jsou zde hojné a nemá cenu podceňovat zdejší krkolomné cesty.

 


 

Kopce a cesty jsou zde dost prudké a brzdy selžou v mžiku i u kola.

 


 

Za to výhledy jsou tady parádní. Na každé vyhlídce se vám otevře nádherný pohled na toto úžasné dílo přírody. Jak někdy mohlo někoho napadnout, že to přehradí.

 


 


 

A kdo bude hodný a mít štěstí zahlédne orlosupa :-))) Pardon to je sup. Banda hlav jenž znetvořuje fotku je většinou z Polska. To bylo řevu pro pár supů, jako by to byla nějaká zvláštnost. Nad naší perníkovkou létají denně :-)) No jasně, že kecám, kde by se vzal sup v Chrastavě.

 


 


 


 

Tyto cedule jsou o pár km dál a trochu jinde. Ale připadlo mě vhodné strčit je sem, jelikož ten sup je tam krásně popsán. A vůbec já taky čučel jako vrána. Sup a na živo ve volné přírodě. Žádné mříže a stísněný prostor v Zoo.

 


 


 


 

Myslím, že toto nemá cenu komentovat, snad jen tu poslední fotku. Pro tento tunel a snad i, že silnice D23 je dost úzká je to jednosměrka.

 


 


 


 


 

To by tady ze zhora stačilo. Hupsneme do auta a jedem se podívat jak to vypadá tam dole u vody.


Krásný pohled na Canyon Verdon. Přiznávám se, že je to tak náročné, protože kde cestou zastavíte, fotíte a kroutíte hlavou nad tou nádherou.
A je to tady. Nejenom, že stojíme na dně kaňonu u řeky Verdon, ale tady to z Lenky vypadlo nahlas. Tady ve stínu a celkem i chladu konečně pronesla co jí je. Já se čvachtám ve vodě a Lenka suše řekne něco o močáku. Na tomto místě okamžitě měníme plány a pojedeme směr domov.
Barva řeky Verdon je úžasná a pohled nahoru je fascinující. Já s krátkým rukávem a Léňa navlečená do svetru. Tak ještě pár fotek a sbohem Verdone.
Jenže mě to loučení nějak nejde. Tyto fotky si ale oba vychutnáme až doma.
Tak toto jsou poslední fotky z Verdonu. Nakonec to za mne vyřešil fotoaparát, neb mu došla šťáva v baterkách.Touto fotkou řeky Verdon ze silnice D952 kousek před městečkem Castellane se pro dnes loučím. A nás čeka celkem zajímavá cesta k domovu, ale o tom v dalším pokračování příště. Krásný den všem.

 

Autor: zlomax
06.11.2010 12:05:55
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one