Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

V barvách Provence XIV.

Aneb cesta domů 2.
Colmar bylo poslední město naší dovolené.

Colmar (česky též Kolmar) je město na východě Francie v departmentu Haut-Rhin a regionu Alsasko. Má 65 000 obyvatel. Objevme spolu hlavní město alsaských vín a jeho rozsáhlé umělecké bohatství s uměleckými díly z období středověku až po renesanci. Toto malebné a atraktivní město ležící v blízkosti nejkrásnějších vinařských vesnic podtrhujících jeho půvab vás nadchne. V Colmaru, který se nalézá v půli cesty mezi Štrasburkem a švýcarskou Basilejí a současně Vogézami a Rýnem, naleznete vše, co vám Alsasko může nabídnout.Pro své umělecké a historické bohatství se toto město, které proslavilo jeho historické jádro, řadí k nejpříjemnějším lokalitám regionu. Pojďte se brouzdat v jeho uličkách, které vám dají pocítit specifickou atmosféru tohoto města umění.
Nejdříve já s Lenkou zajdeme sem pod slunečníky na kafíčko. Hlavně však odlehčit jednomu močáku a prostudovat plány města.
 


Toto město utvářené věhlasnou minulostí a prodchnuté kulturou si dokázalo uchovat své architektonické dědictví, rozvinout ho a současně neztratit lidskou tvář ani nic ze své vřelosti. Colmar nabízí soukromí města střední velikosti a současně rozsáhlé kulturní a historické dědictví a pozoruhodně vkusnou a ucelenou architekturu.
Ve starém městě se s každým pohledem ocitnete na pohlednici v životní velikosti. Zatímco budete obdivovat pestré hrázděné domy v překvapivě skvělém stavu, nechají se chuťové pohárky milovníků dobré krmě svádět v nespočetných tradičních krámcích, které naleznete na každém rohu.
Pokud se budete ptát co je typicky alsaské, nemohu zapomenout na čápy. Čápi jsou symbolem Alsaska a to zcela oprávněně. Koupíte je snad v každém krámku a v různém provedení. Je součástí mnoha legend vyprávěných dětem. Od roku 1970 čáp zmizel, ale dnes se zase navrací.
Je až neuveřitelné, že většinou byl ušetřen destrukci francouzské revoluce a válek 1870-1871, 1914-1918 a 1939-1945.

Colmárské hrázděné domy mají nejrůznější barvy a tím vytvářejí krásné uličky a zákoutí, a proto se mi hrázděné domy taky v Colmaru líbí víc než kdekoliv jinde v Alsasku. Občas vám tu může připadat, že procházíte mezi čerstvě připravenými kulisami připravenými pro natáčení historického filmu.
Nejmalebnější čtvrť Colmaru leží při vodním kanálu, pochází ponejvíce ze 17. století a říká se jí "Malé Benátky".
Rozhodně navštivte zdejší romantickou lokalitu "Malé Benátky" (Petite Venise), která skvěle dotváří místní historické centrum.
Vtipné je, že název „Benátky“ má tato čtvrť jen díky tomuto jednomu úzkému potoku, který skrz čtvrť protéká.
Ale Malé Benátky a ani hrázděné domy nejsou tím nejvýznamnějším, co jsem v Colmaru s Lenkou viděl. Colmar je jedním z nejrozsáhlejších evropských pěších zón s velmi bohatým kulturním a historickým dědictvím, které sahá od středověku až do 20. století.


Colmar se také pyšní bezpočtem vývěsních štítů. Můžete si v turistické informační kanceláři zakoupit mapu, která vás provede jen po těchto štítech. Nebo si zaplatit průvodce s výkladem a on vás zasvětí do těch nestarších.


Není zde nouze ani o romantická zákoutí či pastí na vaší už tak tenkou peněženku.Milovníci kultury budou moci doplnit návštěvu Muzea Unterlinden (www.musee-unterlinden.com) s věhlasným oltářním reliéfem z Issenheimu (Retable d’Issenheim) prohlídkou Muzea Bartholdi (www.musee-bartholdi.com) věnovanému zdejšímu slavnému rodákovi a tvůrci a Muzea hraček, v němž se zasní jak malí tak velcí (www.museejouet.com). To vše nám bohužel bylo odepřeno.


Po Louveru druhá největší a nejnavštěvovanější galerie ve Francii, Museum Unterlinden. Museum se ukrývá v bývalém klášteru. Najdete tu výtvory z většiny nejvýznamnějších slohů, které se v Evropě vystřídaly. A tím se loučíme s Colmarem i dovolenou. Vlastně né, ještě zde musím připomenout jednu záležitost.Frédéric Auguste Bartholdi (1834 – 1904), francouzský sochař a architekt, autor Sochy Svobody. Tato socha stojí na kruhovém objezdu na předměstí Colmaru. A to je konec. Krásný den všem. No a snad někdy příště a někde jinde.

 

Autor: zlomax
06.11.2010 12:20:45
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one