Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.
Jednodenní putování po rozhlednách.
Je ráno a já s děsnou radostí o půl sedmé budím osazenstvo naší perníkovky. Přece jenom máme jen jednu koupelnu a dvě ženské jsou na ní moc. Takže jim dávám necelou hodinu na šlechtění, snídani a venčení psa. Já zatím nasoukám do auta lednici na jídlo a pitivo, křesílka a stolek, vařič, kafe a hrnky, no prostě věci na piknik. Hotovo a vyrážíme směr Liberec-obec Rádlo-obec Milíře. Zde je první cíl naší cesty. Mají tady vystavěné parkoviště pro návštěvníky a je zadarno.


Z fotky je jasný kam máme namířeno. Zde u Císařského šutráku je postavená nová rozhledna.Cestou projdeme okolo modré chalupy.Dále kolem hřbitova na lesní cestičku.Po pár minutách pohodové cesty na nás kouká rozhledna.
Zvědavci a interneťáci juknou Císařský kámen (rozhledna) . Je zadara a tím pádem odpadá vlezný.Rozcestník sem dávám pro případné následovatele našeho výšlapu.Pod rozhlednou leží šutr a pro zvědavce je tu Císařský kámen.
Možná lépe je to popsáno zde Císařský kámen u Milířů.
Ještěd a Ještědský hřbet. Hrásťový hřeben se táhne téměř 60 kilometrů od severozápadu, kde začíná sedlem mezi Pískovým vrchem (547 m) v Lužických horách a Ostrým vrchem (514), který je součástí hřbetu. Nejvyšším bodem je Ještěd (1012 m). Na jihovýchodě je hřbet zakončen vrcholem Kozákova (744 m). Hřbet člení meandrující řeky Mohelka a Jizera; severní svahy odvodňuje Lužická Nisa do Odry.Tahle osoba tvdí, že je moje dcera.Poslední rozhlédnutí člověče a pádíme jinam. Ještě jsem zapoměl, že nahoru vyšlápnete pouze 97 schodíků.Z Milířů vede naše cesta přes Hodkovice nad Mohelkou do obce Frýdštejn.Zdejší hrad však není naším cílem. Necháme zde auto na parkplace za 30 kaček.
Pro zvědavce tu mám hrad Frýdštejn.Naše cesta vede na Kopaninu. Kdo bude chtít jenom na rozhlednu, tomu doporučuji zaparkovat přímo v obci Kopanina. Ten rozcestník totiž kecá. 0,5 km je kaplička plus 1,5 km na Kopaninu. A moje hláška zní, že dva a dva je šest. To poznáte proč a včas.Tento rozcestník je kousek nad hradem. Cyklošílenci mají smůlu a zákaz na obě strany.A zde je důvod zákazu. Tuhle fotku díky slunci můj fotoaparát nezvládl. Našel jsem však na internetu tyto motýlí louky. Vyšlápnete přes louku nahoru do kopce až vyjdete na silnici u Penzionu Chata Harmonie‎. A tady zjistíte proč rozcestník kecal. Ono se dá jít na rozhlednu kolem penzionu, ale bylo by vám to prd platný. Na sloupu u penzionu je totiž leták který oznamuje, že musíte dojít do jedné chalupy pro klíč od ní. A tím se cesta prodlouží. Proto již výše udané doporučení o parkování přímo v Kopanině. A tak se projdeme o půl km dále.

Tak to je ona. Chalupa č.p.2. je za autobusovou zastávkou. Zde vypláznete stováka (100,-) záložku za klíč, deset kaček za dospěláka a pět za haranta vlezný. No a vyšlapete dalších půl km na rozhlednu. Pak se musíte vrátit s klíčem pro tu stovku, aby bylo dětem na mlíko.:-))

Informace pro zvědavce jsou zde rozhledna Kopanina.

Pro počtáře - na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových.Pokoukáme do kraje, vyfásneme 25 kaček od lenocha co nechtěl šlapat pro klíč a dát stovku záložku. Takže vlastně jsme tady zadarmo :-))) Zadara se krásně čučí do k domovu.Občerstvovací stanice ve Frýdštejně z venku nic moc, ale je tu velice ochotná a usměvavá paní. Odtud povede naše cesta na Kopaninu, obec Dalešice, Maršovice na Černou Studnici.


Zvědavcům doporučuji mrknout na rozhlednu Černá Studnice. Parkovat lze na vrcholu zadara.


Tenhle šutr patří k vyhlídce cca 50 metrů od rozhledny.
Dámský výšlap na vyhlídku a jedno vrcholové foto.Ještě malé občerstvení před výstupem. Když zde zaplatíte 20 kč vlezný, odměnou vám bude pohled rozhledny.V dálce je Jablonec nad Nisou a za ním Ještědský hřeben.Poslední rozloučení a budeme hledat místo na piknik.To najdem kousek pod rozhlednou. Já děsně nerad hospodské kafe, protože je předražené a nechutné. Z vlastních zdrojů je nejchutnější a pauza prospěje všem. Pro počtáře- na rozhlednu je to podle dcerky 86 schodů. Po pauze budeme pokračovat směr Nová Ves nad Nisou a Lučany nad Nisou.
Cestou náhodou najdeme Pramen Nisy. Řeka Nisa (Lužická Nisa) začíná svou 252 km dlouhou pouť na kraji obce Nová Ves u Jablonce nad Nisou. U jejího pramene byl v roce 1980 vystavěn pomník a dnes je toto místo častým cílem turistů - pěších i těch na kole. Právě zde začíná i dálková cyklostezka Nisa-Odra, po které je možné dojet až k Baltskému moři. K prameni vás zavede odbočka ze zelené turistické stezky mezi Jabloneckými Pasekami a Smržovkou (vede mimo jiné i přes nedalekou rozhlednu Nisanka) nebo Smržovský turistický okruh - červenobílá značka. Pro cyklisty je nejlepší přístup od silnice mezi Novou Vsí a Lučany.I blázni mají svou rekreační chatu!! Najdete jí vedle kostela obec Horní Maxov.
Z Maxova je to je kousek na rozhlednu Bramberk. V čase naší cesty byla zavřená pro opravu shodiště. Dá se vyjet až k ní autem. Z dostupných zrojů je zjištěno, že slavnostní znovuotevření bude 1.8.2010. Pro zvědavce zde Bramberk. Z Maxova pokračujeme dále na Janov nad Nisou do Béďova (Bedřichova)k poslední rozhledně. V Bedřichově zastavuji u infocentra pro nějakou mapu. Mají jich tam dost jak zadarmo tak i placených. Pro Dandu a jiné snad užitečná informace bude to, že v infocentru mají zdarma zvláštní mapu pro vozíčkáře. Nebo mrkněte sem na Výlety pro vozíčkáře. To kdyby Zdenda se chtěl někde cournout po vejletě.Tou dnes poslední rozhlednou je Královka. Dá se auten dojet až k ní. Ovšem s velkým háčkem v podobě parkování. Za to zaplatíte od 30 do 60 korun, podle toho kde necháte auto. Třeba těsně vedle kiosku s prodejem vlezenek to stojí 60. Za vlezenku vysmahne dospělák dvacku, za haranta deset, škodiči mají zákaz.Královka (něm. Königshöhe) je kamenná rozhledna v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v katastrálním území Janov nad Nisou, necelý kilometr vsv. od Bedřichova. Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena byla roku 1907, celková výška je 23,5 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů. Nahradila původní, dřevěnou věž, které stála na vrcholku v letech 1888 až 1906. Vedle věže byla roku 1934 postavena horská chata s restaurací a ubytováním.Zjišťuji, že jsem byl ten den asi ujetý na Ještěd. Tak soudím podle fotek co vám sem dávám. Na rozhlednu to dcera spočítala za 113 schodů.Suma sumárum to za ten den dělalo 390 schodů krát dva ( přece nahoru a dolů). Od chatrče k chatrči 111 km. Tak a to je vše. Pa a krásný den všem!
08.11.2010 07:13:05
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one