Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

Štěpánka a vodopády.

Tento výlet nás zavedl i k sousedům do Polska.
Dnes se pojedeme podívat na jednu z nejkrásnějších rozhleden. Naše cesta povede po trase Chrastava-Liberec-Jablonec n/N-Tanvald-Kořenov. Těsně před Kořenovem odbočíme vpravo na obec Příchovice. V Příchovicích pak doleva směr chata Hvězda.


U chaty Hvězda zaparkujeme.Pohled na louku která je placeným parkovištěm.Jen vystoupíme z auta zjístíme kde už je Krakonošovo.Také je hned vedle jeho socha vyřezaná do kmenu stromu.Z druhé strany chaty je kiosek ve kterém zaplatíte 30 kaček za parkplac. Odměnou i upomínkou vám zůstane pohled chaty s razítkem.Od chaty to pak je 5 až 10 minut pěškobusem, to podle toho jak se couráte.
Obliba rozhledny Štěpánka je po celou dobu její existence obrovská - s jejím obrázkem bylo vydáno rekordní množství pohlednic, její charakteristická siluleta byla prezentována jako Rigi Jizerských hor, až do Kořenova se odtud jezdívalo na saních i lyžích.Zvědavci se můžou juknout na Štěpánka (rozhledna).Ctihodný občan Jára Cimrman zanechal stopu snad všude.Poblíž rozhledny tradičně stojí dřevěnný stánek s občerstvením, zajímavý je i kamenný stůl s lavicí u jejího vchodu. Za věží jsou trosky kamenného válečného kříže, který měl být údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2.světové války.Pohled do kraje je z ochozu rozhledny.Okolo celého ochozu je měděná deska s popisem kopců. Ten mastný nebo vyleštěný flek je Ještěd.Tento pohled je z úplného vrcholu rozhledny, schody tentokráte nikdo nepočítal. Loučíme se s rozhlednou a naše cesta povede směr Harrachov- Szklarska Poręba. Zvědavcům předkládám dvě stránky a zde je první Szklarska Poręba, druhá je Oficjalna strona Miasta Szklarska Poręba.
Jaká to je paráda nestát frontu na hranicích a projet bez zdržovaček. Jsme na polské straně Krkonoš ale do města nedojedeme. Jen kousek před městem je odbočka vpravo na parkplac k vodopádu Kamieńczyka. Platíme v korunách a polák nás stáhnul o 40 kaček.Po této cestě dojdeme asi po 15 minutách k rozcestníku. Cesta byla pohodová jelikož nevíme co nás čeká.Rozcestník na rozdíl od našeho je v hodinách či minutách. Zásadně však kecá, protože po cestě kterou půjdeme se to za 15 minut zvládnout nedá. Vzápětí to poznáte na následujících fotkách.


Přístupová cesta: Wodospad Kamieńczyka se stal tak oblíbeným, že v letech 1888-1890 byla ze strany Szklarske Poręby vybudována pohodlná přístupová cesta a schody na vrchol úvozu, které vedou k nedaleké horské chatě.


Ta hrůza vede až nahoru a chůze po ní je fakt děsná. A rada zní, že to chce pořádné boty. Potkal jsem pár magorů v žabkách a jednu kočku v lodičkách!Po kodrcavé cestě jsme konečně u vodopádu. K našemu velkému překvapení je zpoplatněn 5zl. za dospěláka. Paní nemá zpět na české a zlotý nemáme.Nedaleko soukromé horské chaty "Kamieńczyk" a salaše "Sielanka" se nachází nejvýše položený vodopád (846 m.n.m.) v polských Krkonoších. Vodopád sestává ze tří kaskád s celkovou výškou 27 m.Našel jsem jeden parádní odkaz Kamieńczyka 360.Soukromá horská chata „Kamieńczyk”.

Salaš „Sielanka".

Pár fotek bez komentáře.Toto mne dostalo. Na polské straně je KRNAP zpoplatněn. Stál jsem kousek od pokladny a nechápal. Představa, že jdu huntovat svoje tělo do hor, třeba na Sněžku a ještě za to platit je děsná. Loučíme se s polskou stranou Krkonoš a hajdy zpět do Harrachova.Na radu místních jsem zaparkoval zde u muzea. Je to jedno z mála neplacených parkovišť.K restauraci 007 jedna poznámka. Super! To posoudíte z následujícího menu. Já jsem měl gulášek se šesti za 55,- kč. Lenička dostala chutě na borůvkové knedlíky za 45,- kč. Jedno pivo, jedna minerálka, káva turek, káva Vídeň. Podtrženo sečteno 165,- kč! Na Harrachov cena lidová až moc. Klidné prostředí, žádný nával němců či poláků, příjemný personál.Pohodovou cestičkou se vydáme k Mumlavskému vodopádu. Zvědavci můžou číst zde Krkonošské vodopády,než tam dojdeme.

Ještě pár kroků a jsme u cíle.Mumlavský vodopád a zadarmo!
Tímto se s váma loučím a zase někdy příště. Pa a krásný den všem. Abych nezapoměl, podravuji všechny co mě mají uloženýho na Skype. Raději nebudu jmenovat abych na někoho nezapoměl. Komunikuji a žiju. Mám vás rád lidi!
08.11.2010 07:21:31
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one