Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

Chrastava.

Protože je vás dost, co napíšou poděkování a zároveň pátrají v mapě. Rozhodl jsem se projít(pardon projet) a nasekat pár fotek.
Naše díra zvaná Chrastava leží na silnici E442 z Liberce směr Děčín. Od Liberce asi 12 km v takovém ďolíku, zastrčená a nenápadná. Dá se velice snadno přehlédnout a přejet. Protože silnice je čtyřproudá rychlostní komunikace. Vyjedete z Liberce přez kopec okolo Machnína, dlouhou rovinkou z kopce dolu. Přez most a jste za Chrastavou. Cesta pak vede dál na Nový Bor, nebo od Zittau v Německu.Zde je pohled na Chrastavu z jednoho kopečku. Onen most je trochu rozeznat, kdo hledá ten najde.Snad to bude patrné z tohoto pohledu. Silnice pokračuje dále nahoru do kopečka. Okolní krajina je parádní.Socha Svatého Jana je jen pár metrů od místa, kde jsem udělal předchozí dvě fotografie.Pohled z naší ulice směrem ke kostelu. Okolo nás je pár skvostů, které stojí za zmínku. Pár domů je chráněno Památkovou péčí. Sem tam se něco rozpadá jako naše haluzna. A sem tam je něco skvostně opraveno.

Tři fota domku naší sousedky v ulici.Vedle smrku je naše policejni stanice. Dům je po nedávné rekonstrukci. Říčka se jmenuje Jeřice a hned vedle pidijezu do ní přitéká Vítkovský potok.Na druhé straně lávky je pohled na opravenou budovu mlýna. Dnes je to jen bydlení pro pár nájemníků.

Za vodou je soubor tří domů v peči památkářů.Secesní most je skvostem dosud na pořádnou rekonstrukci čekající. Postaven přes Jeřici roku 1907.Pohled přes secesní most na kostel. Pseudogotický kostel sv. Vavřince je dominantou města.

Dům postavený v roce 1802 otcem slavného malíře. Dnes muzeum snad nejslavnějšího rodáka.Budova radnice s věžičkou a hned vedle je městské muzeum. Dřívější zájezní hostinec přeměněn na muzeum a obřadní síň.Mariánské sousoší(morový sloup) z roku 1732.Své muzeum mají i hasiči. I tam je na co se koukat. Tak to bylo jen takové letmé představení města Chrastava. V jedné knize jsem našel pro mne šokující tři věty.
V roce 1920 měla Chrastava zhruba 5000 obyvatel. Bylo zde 22 průmyslových závodů, z toho 12 textilních. Bylo tu 451 živností (včetně zemědělských usedlostí), 35 hostinců, 16 pekařů, 12 řezníků, 11 truhlářů a 10 zahradníků. Kdepak ty zlaté časy jsou?

 

Autor: zlomax

 

Autor: zlomax
10.08.2010 05:51:11
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one