Stránky o cestování, jídle a jiných hloupostech.

Valašské Frgále podle Lenky.

Kupodivu jsem recept na Frgále na Labužníku nenašel.
Buchty, bábovky a jiné matlaniny jsou v naší rodině zcela běžné. Zato koláče se pečou tak nějak hodně zřídka. A protože byla na čase změna hledal se recept na Frgále. A ouha on na Labu není. Nebo snad je ale jinak se to jmenuje. Tak tady je pár fotek z mojí pekárny značky Lenka. Na to, že je pekla poprvé v životě to snad ujde. Jinak byly celkem čtyři kousky, ale už jsou sežraný. Takže případní zájemci na okošt mají smůlu.

Valašské frgále

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Suroviny :

Těsto:

500 g hladké mouky

500 g polohrubé mouky

170 g cukru krupice 4 žloutky

250 g másla

sůl

500 ml mléka

70g droždí


Posýpka:

200 g másla

200 g hladké mouky

150 g cukru


Na potření okrajů:

250 g másla

rum

smetana


Moje pekárna Lenka to zmatlala z poloviční dávky což činilo 4 kousky, takže z uvedeného množství nahoře jich bude asi 8.

POSTUP PŘÍPRAVY

Pracovní postup:

Z vlahého mléka, trochy cukru, trochy mouky a kvasnic uděláme kvásek. Než vykyne, utřeme cukr s máslem a přidáme žloutky. Do této směsi přidáme kvásek, zbytek mléka, sůl a mouku a vypracujeme středně husté těsto.

Mezitím co bude těsto kynout, si připravíme nádivku. Předem si uvaříme sušené hrušky, ty pak pomeleme na masovém mlýnku, přidáme rozinky namočené v rumu, trochu rozpuštěného másla, trochu cukru, badyán. To předcházející nemusí být, protože hrušky, to bývala výborná nádivka chudých.

Dále si uděláme posýpku - máslo, hladkou mouku a cukr mneme rukou tak dlouho, až se nám v prstech dělají drobné kuličky. V kastrolku si rozpustíme 250 g másla do voňava, po zchladnutí do něj přimícháme rum. Tuto směs použijeme k natírání upečených koláčů.


Vykynuté těsto rozdělíme na 250-300 g těžké bochánky a necháme je opět
vykynout. Potom rozválíme bochánky malým válečkem, rozetřeme na ně nádivku, posypeme sypáním a zase necháme vykynout. Před tím, než je dáme do trouby, propícháme je vidličkou. Po upečení - kraje musí být pěkně červené - je potíráme šlehačkou nebo smetanou a pak máslem s rumem.

Nádivka může být tvarohová, povidlová, maková či zelná - všechny jsou výborné, ale hrušková je přeci jen ta nej...

Tvarohová nádivka:

Tvaroh smícháme s vejci a máslem, přidáme muškátový květ, špetku mletého nového koření, špetku tlučeného hřebíčku, strouhanou citronovou kůru a vanilkový cukr.


Mě osobně nejvíce chutnala část tvarohová a hrušková.

Ten čtvrtý kousek jsem nestihnul nafotit. Byl sežrán za tepla a velice rychle. Snad bude chutnat i vám. Pa a krásný den všem! Hlavně Sonině, Blance, Alici, Pekařce, Dandě a vůbec všem. Chlapáky nejmenuji ti to neocení, že Milošu, Karmíne a Mánku :-))))))

08.11.2010 08:19:05
zlomax
Stránky mého kamaráda o orchidejích.
Vaření po česku a skvělej obchůdek.
Nejen o knize ale i lásce.
Jen samé dobroty.
fórum zabývající se grilováním, uzením a vařením
Stránky plné nenažranců.
Stránky o dobrém papů.
Pro ty co rádi knihy poslouchají.
Editace stránek

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1980 | 34%)
Ne (1914 | 33%)
O životě jednoho řidiče.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one